Logo Integruj!

Iránsky večer v Bratislave

V októbri sa bude konať v Bratislave podujatie v rámci Svetového dňa hudby, ktorý navrhol slávny Jehudi Menuhin s úmyslom, aby sa  1.októbra uplatňovali ideály UNESCO v oblasti mieru a priateľstva medzi národmi, rozvíjali kultúrne vzťahy a hovorilo o dôležitosti hudby.
V tomto duchu je pripravené podujatie -Večer iránskej hudby- v KC Dunaj v Bratislave. O 18.00 začne neformálna diskusia a rozprávanie, na ktorom iránski hostia predstavia jednu z najsofistikovanejších hudobných tradícií v Ázii. Porozprávajú o jej histórii, o folklóre Perzie aj o klasickej iránskej hudbe. Je to jedinečná príležitosť spýtať sa čokoľvek o hudbe hudobníkov, ktorí večer vystúpia na koncerte a Bardiu S.Ghazviniho, ktorý predstaví populárny setár, jeden z tradičných nástrojov.V ponuke klubu budú, počas diskusie, tradičné iránske jedlá.
Vstup na túto akciu je voľný. 

 

V druhej časti večera, od 20.00 je pripravený koncert iránskej skupiny Ashtee Ensemble. Zaznie tradičná iránska aj príbuzná kurdská, afgánska a turecká hudba.Piesne sú aranžované pre 5 členný súbor, kde dominuje spev charizmatickej speváčky Sahar Lotfi so sprievodom tradičných perzských hudobných nástrojov a klavíra. Skladby, ktoré vychádzajú z perzskej hudby upravil Siavash Lotfi, významný iránsky skladateľ, získali tak modernejší zvuk, v ktorom sa stretáva európsky a orientálny prístup.
Podujatie je venované všetkým záujemcom o Orient, hudobníkom a študentom, ponúka sa jedinečná možnosť spoznať bližšie kultúru, ktorá formovala hudbu v Ázii, na Blízkom východe, v Andalúzii aj v Európe.

/www.shiraz.sk

Leták