Logo Integruj!

Moslimovia na Slovensku

 

Hneď po prisťahovalcoch z kresťanských krajín je na Slovensku najväčšou komunitou migrantov z tretích krajín moslimská komunita. Svet islamu je nám, prevažne kresťanom, veľmi vzdialený a vďaka mediálnemu obrazu z neho máme trošku aj strach.

Čítať ďalej: Moslimovia na Slovensku

Kubánci na Slovensku

KubaJe to najkrajšia zem, ktorú kedy oko videlo a na ktorú kedy ľudská noha vstúpila- tak sa o tomto ostrove vyjadril Krištof Kolumbus, keď ho v roku 1492 uvidel. Kuba je naozaj Perlou Karibiku - je to krajina krásnych piesočnatých pláží, tyrkysového mora, cigár, rumu, starých áut, usmievavých ľudí, tanca a hudby. Aj napriek tomu sa ju niektorí rozhodli vymeniť za život Slovensku, kde našli svoj nový domov.

Čítať ďalej: Kubánci na Slovensku

Ruská komunita na Slovensku

RuskoRusi sú ako samovar. Zohrejú dušu, ruky, vypočujú vás, pohostia aj rozveselia. Niekedy sú až samovražedne otvorení a vpustia si vás vrelo do života.. Preto by sme im nemali dávať dôvod na to, aby to zmenili... aj toto sa dozviete v ďalšej časti relácie Integruj.

Čítať ďalej: Ruská komunita na Slovensku

Ukrajinská komunita na Slovensku

Ukrajina je náš sused. Podobne, ako sme my boli dlhý čas pod vplyvom Ruska, Ukrajina patrila priamo k Sovietskemu zväzu. Nie je to však jediné, čo nás spája. Máme spoločné slovanské korene, príbuznosť kultúry a podobnosť jazyka. Je toto všetko pre migrantov z Ukrajiny, žijúcich na Slovensku, výhoda alebo nie?

 

Čítať ďalej: Ukrajinská komunita na Slovensku

Indická komunita na Slovensku

Je málo krajín, ktoré by mali toľko rôznych prívlastkov ako India. Je krajinou tisícich bohov, vôní a korení, obrovských kontrastov medzi bohatstvom a chudobou, krajinou Mahátmá Gándhího, Chrámu lásky - Tádžmahálu, zemou posvätnej kravy, rieky Gangy a spirituality. Časť z tohto neuveriteľného sveta si Indovia priniesli aj do svojho nového domova, ktorým sa stalo Slovensko. 

Čítať ďalej: Indická komunita na Slovensku

Africká komunita na Slovensku

Na Slovensku radi používame termín Afričania. Ani si neuvedomujeme, že tak hádžeme do jedného vreca ľudí rôznych národností, príslušníkov rôznych etník, náboženstiev a kultúr jedného obrovského a veľmi rozmanitého kontinentu. Na druhej starne je tak trochu úsmevné, že všetkých migrantov z Afriky u nás na Slovensku zjednocuje slovenčina.

Čítať ďalej: Africká komunita na Slovensku

Čínska komunita

Aj napriek tomu, že mnohí máme radi čínsku kuchyňu, bežne chodíme do čínskych reštaurácií a doma máme woky, na Číňanov žijúcich na Slovensku hľadíme podozrievavo. Oni sami však, naopak, krivého slovíčka na Slovákov nevyrieknu. Žijú presne ako hovorí jedno ich príslovie: „ Buďte prísni sami k sebe a zhovievaví k iným a nebudete mať nepriateľov“.

Čítať ďalej: Čínska komunita

Latinskoamerická komunita na Slovensku

Farebná, veselá – taká je Latinská Amerika. A presne taká je aj latino komunita na Slovensku. Spája ich tanec, futbal a túžba byť šťastní.

 

 

Čítať ďalej: Latinskoamerická komunita na Slovensku

Vietnamci na Slovensku

Prišli k nám, keď u nich doma bola vojna. Patrili k najsvedomitejším pracovníkom v hutníctve, baníctve či textilnom priemysle. Dnes ich poznáme hlavne zo stánkov na Miletičke...

Aké sú tri generácie Vietnamcov, žijúcich na Slovensku?

Čítať ďalej: Vietnamci na Slovensku

Afgánci na Slovensku

Ich obraz vo svete je veľmi zjednodušený. Vo všeobecnosti ich považujeme za teroristov a máme z nich trochu strach. Akí sú Afgánci žijúci na Slovensku? Inteligentní, úspešní, tolerantní a milujúci svoju rodinu.

 

 

Čítať ďalej: Afgánci na Slovensku